گروه اقتصاد: به گفته مزینانی، یکی از نکات کلیدی در معاملاتی که براساس کالای نمونه انجام شود این است که طرفین سعی کنند شرط ضمن عقد قرار دهند تا متحمل خسارت‌های احتمالی نشوند.
 حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مزینانی، معاون ضوابط شرعی سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، به بررسی فقهی فروش کالا از روی نمونه پرداخت و اظهار کرد: از نظر فقهی در خرید و فروش کالا از روی نمونه باید نکاتی مورد توجه قرار بگیرد و نکته اول این است که در این خرید و فروش هم، تمام شرایط خرید و فروش معمولی همانند شرایط خریدار و فروشنده، شرایط مبیع و ثمن و ... باید رعایت شود.

شرایط فسخ معامله در فروش کالا براساس نمونه

وی ادامه داد: نکته دومی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که نمونه کالای ارائه شده باید با کالای تحویلی و مورد معامله کاملا تطابق داشته باشد وگرنه حکم تدلیس داشته و معامله باطل خواهد بود.

مزینانی افزود: نکته سوم این است که اگر نمونه کالای ارائه شده از نظر کیفیت با نمونه کالایی که در معامله عرضه شده بود تفاوت داشته باشد، در اینجا خریدار اختیار چند تصمیم را دارد؛ از جمله اینکه به همان کالا رضایت داده و مابه‌التفاوت قیمت را دریافت کند یا اینکه با استفاده از خیار رؤیت و تخلف وصف، معامله را فسخ کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد